Vuosi sitten huhti-kesäkuussa sähkönkäyttö väheni 12,3 prosenttia. Muutos parempaan alkoi viime syksynä. Sähkönkäytön vahva kasvu on nyt teollisuusvetoista.
Sähkönkäyttö kasvoi tämän vuoden toisella neljänneksellä 8,6 prosenttia. Vuosi sitten vastaavaan aikaan sähkön käyttö supistui taantuman vuoksi 12,3 prosenttia. Jo kuluvan vuoden ensimmäisellä neljänneksellä sähkönkäyttö oli kasvanut edellisvuodesta 8,2 prosenttia. Alkuvuonna 2010 sähkönkäyttö on kasvanut yli kahdeksan prosenttia. Käänne parempaan alkoi näkyä sähkönkäytössä viime syksynä, ilmenee Energiateollisuus ry:n julkistamista toisen vuosineljänneksen sähkönkäyttöluvuista.
Sähkönkäytön kasvu on nyt vahvasti teollisuusvetoista. Lämpötilakorjattuna teollisuuden sähkön tarve kasvoi vuoden toisella neljänneksellä 18 prosenttia ja kaikki muu kulutus vain puoli prosenttia viime vuoden huhti-kesäkuuhun verrattuna.
Lue lisää aiheesta:
www.energia.fi/fi/ajankohtaista/lehdistotiedotteet