» Etusivu » Ajankohtaista » Ammattilaiset » Sähkö ja koti » Opiskelu » Yhteystiedot » Mediakortit
  Sähköala-lehti  
  Sähkömaailma  
  Sähköinfo  
  ST-uutiset  
  Etsi tietoa Sähköala.fi -sivuilta:  
 
     
» Etusivu >
Ajankohtaista >Sähköinfo-lehti >Sähköinfo 1/2010 >Sähköinfo 1/2010 >kaapelointi
Tulosta sivu
     
   
 

 
     


Kuidut koteihin saakka

7.1.2010

Loviisan Puhelimen verkkopäällikkö Tommi Mäen mukaan kuituverkon rakentaminen on monivuotinen, mittava hanke sekä kustannuksiltaan että miestyövuosilta. ”Nyt on oikea aika investoida kuituverkkoon joka kestää vuosikymmeniä. Samalla voimme purkaa huonot kupariverkon osat pois.”Loviisan Puhelin tuo valokuituyhteydet satoihin vanhoihin omakotitaloihin.

Loviisan Puhelin teki vuonna 2007 päätöksen aloittaa kuituverkon rakentamisen alueellaan. Vuonna 2008 kuidutettiin kerrostaloalueita Loviisan keskustassa sekä tehtiin periaatepäätös, ettei uusille omakotitaloalueille enää asenneta kuparia vaan uudet alueet kuidutetaan.

Vuonna 2009 työt aloitettiin pari kilometriä Loviisan keskustasta sijaitsevilla Haravankylän ja Köpbackan asuinalueilta, mihin rakennettiin uusi keskitinalue. Alueen vanha kupariverkko olisi vaatinut korkeat investoinnit, mutta vanhojen puhelinkaapeleiden uusimisen sijaan yhtiössä päätettiin siirtyä kokonaan valokuituihin.

Köpbackan alueella on hieman yli 200 kiinteistöä. Vaikka kaikki asukkaat eivät lähteneet alkuvaiheessa kuituliittymän tilaajiksi, päätettiin kaikki kiinteistöt huomioida alueen runkokaapeloinnissa samalla kertaa. Loviisan Puhelimen verkkopäällikkö Tommi Mäen mukaan tämä vaati kohtalaisen mittavaa kaapelointia.

 – Runkokaapeloinnin rakentaminen oli iso urakka. Ilmakaapeleita alettiin asentamaan helmikuussa ja maakaapelointi aloitettiin toukokuussa. Vuonna 2010 meillä on alueellisesti vielä isommat projektit, Mäki kertoo.


Kaapelitelevisio valokuituja pitkin

Marraskuusta lähtien Loviisassa on asennettu valokuituja omakotitaloihin Köpbackan alueella 10–15 talon viikkovauhtia.Keskusta-alueen ulkopuolella kuituyhteyden tilaaminen maksaa asiakkaille noin 2 000–3 000 euroa tilaajamääristä ja etäisyyksistä riippuen. Suhteellisen arvokkaan alkuinvestoinnin vastineeksi saa kohtuuhintaisen, jopa 100 megabitin internetliittymän, ja kaapelitelevisiopalvelut sekä puhelinliittymäpalvelut.

Valokuitu mahdollistaa tulevaisuudessa esimerkiksi HDTV-lähetysten vastaanottamisen ja tikentamiseensa lausvideopalveluiden käytön ilman lisäasennuksia.

Loviisan Puhelimen kuituverkko kattaa tällä hetkellä noin puolet Loviisan keskusta- alueesta. Taloyhtiöille kuituyhteys tuodaan taloyhtiön talojakamoon, ja loppuyhteys huoneistoihin kulkee taloyhtiön sisäverkon kautta.

 – Meillä on keskustassa vahva koaksiaalikaapeliverkko, joka korvataan myös kuidulla. Kuitu mahdollistaa kaapelitelevision tuomisen myös uusille alueille.


Oppeja yhteistyökumppaneilta

Loviisan Puhelin kuuluu kuitujen laajamittaisen käyttöönoton eturintamaan yhdessä monien muiden Finnet-ryhmään kuuluvien alueellisten puhelinyhtiöiden kanssa.

 – Jotkut puhelinyhtiöt ovat valokuitujen asentamisessa hieman meitä pidemmällä, mikä on mahdollistanut tutustumiskäynnit heidän kuidunra- tikentamiseensa. Näin toimien olemme voineet soveltaa saatuja tietoja ja oppeja omalla alueella toimiessa.

Mäki toivoo, että sähkö- ja teleurakoitsijat sekä suunnittelijat ottaisivat nykyistä herkemmin yhteyttä puhelinyhtiöihin jo siinä vaiheessa kun sähkösuunnitelmia kiinteistöön ollaan tekemässä, jotta kuitu saataisiin huoneistojakamoon asti esimerkiksi saneerauskohteissa.

 – Uusien omakotitalojen osalta vastaan on tullut liian pienet jakokotelot joihin ei kuitutekniikka ole sopinut vaan osa laitteista jää jakamon ulkopuolelle.

Mäen mukaan kuituverkon häiriöttömyys ja luotettava toiminta on vahvistanut ajatusta siitä, päätös kuparista luopumisesta oli oikea ja että oikeaan suuntaan ollaan menossa.

« Takaisin edelliselle sivulle



     
  Sähkö- ja teleurakoitsijaliitto STUL ry KIRA-foorumiElektroskandiaSähkömaailma - sähköalan uutislehtiSähköinfo OyOnninenAhlsellTaloyhtio.netEnsto