» Etusivu » Ajankohtaista » Ammattilaiset » Sähkö ja koti » Opiskelu » Yhteystiedot » Mediakortit
  Sähköala-lehti  
  Sähkömaailma  
  Sähköinfo  
  ST-uutiset  
  Etsi tietoa Sähköala.fi -sivuilta:  
 
     
» Etusivu >
Ajankohtaista >Tiina&Topi >Topi: Suomen yrittäjät kriisissä
Tulosta sivu
     
   
 

 
     


Topi: Suomen yrittäjät kriisissä

16.2.2007

Suomen Yrittäjien mukaan suomalaisella yrittäjällä on perusteltu tarve pitää sapattivapaata. Samainen järjestö väittää myös yrittäjien olevan valmiita siihen, että heidän tilalleen palkataan sijainen työttömyyskortistosta.

Mitä tekemään, velkaako avoimella valtakirjalla? Kattia kanssa. Vuorotteluvapaat sopivat bulkkityövoimalle eli porukalle, jonka tehtävät vaativat vähäistä ammattitaitoa ja vähän opastamista tai sitten kysymyksessä on joku kunnallinen, valtiollinen tai muuten poikkitaiteellinen nollatyötä tekevä virka tai toimi. Ammattimiehiä ei kukaan selväpäinen vuorotteluille laske, ellei ukossa ole jotain vikaa.

Ihmeellinen juttu muuten koko vuorotteluvapaa. Kun SAK vaatii pätkätöiden kieltämistä, niin yhtäällä vaaditaankin niiden lisäämistä. Sitähän se sijaisten palkkaaminen on.

Minua ja meidän asentajia ei korvaa kukaan, ollaan meinaan ammattimiehiä.

Topi

 

 

« Takaisin edelliselle sivulle



     
  Sähkö- ja teleurakoitsijaliitto STUL ry KIRA-foorumiElektroskandiaSähkömaailma - sähköalan uutislehtiSähköinfo OyOnninenAhlsellTaloyhtio.netEnsto