Topi: Suomen yrittäjät kriisissä

16.2.2007

Suomen Yrittäjien mukaan suomalaisella yrittäjällä on perusteltu tarve pitää sapattivapaata. Samainen järjestö väittää myös yrittäjien olevan valmiita siihen, että heidän tilalleen palkataan sijainen työttömyyskortistosta.

Mitä tekemään, velkaako avoimella valtakirjalla? Kattia kanssa. Vuorotteluvapaat sopivat bulkkityövoimalle eli porukalle, jonka tehtävät vaativat vähäistä ammattitaitoa ja vähän opastamista tai sitten kysymyksessä on joku kunnallinen, valtiollinen tai muuten poikkitaiteellinen nollatyötä tekevä virka tai toimi. Ammattimiehiä ei kukaan selväpäinen vuorotteluille laske, ellei ukossa ole jotain vikaa.

Ihmeellinen juttu muuten koko vuorotteluvapaa. Kun SAK vaatii pätkätöiden kieltämistä, niin yhtäällä vaaditaankin niiden lisäämistä. Sitähän se sijaisten palkkaaminen on.

Minua ja meidän asentajia ei korvaa kukaan, ollaan meinaan ammattimiehiä.

Topi

 

 

« Takaisin edelliselle sivulle