Topi: Hallitus harmaan talouden tiellä

13.3.2007

Vaalien alla on tullut ainakin selväksi, miten vakavasti hallitus suhtautuu harmaaseen talouteen ja tutkii keinoja sen torjumiseksi. Käytännön kenttäkokeitahan tekee itse oikeusministeri (SDP).

Selväksi on myös tullut SAK:n eliitin elämäntavat. Ei olisi uskonut, miten työläisten edusmiehet jäseniensä rahoja käyttävät. Toivotaan, että kysymyksessä oli katsaus historiaan, niin kuin Isorikas väitti.

Selväksi on tullut myös, miten ministerimiehen työasiat ja naisjutut hoituvat yhdellä kertaa lakanoiden välissä. Jos tapa yleistyy, niin eipä tässä uskalla enää yöaikaan kellekään soitella.

Selväksi ei vaan ole tullut se, miksi pitää valita kaksi sataa kansanedustajaa, kun kysymyksessä on hallituspuolueiden edustajien mukaan pääministerivaali?

 

 

« Takaisin edelliselle sivulle