Palkat työtuntien mukaan

10.8.2007

Nykyään ali-palkattuja omasta mielestään ovat kaikki, ei pelkästään apuhoitajat, jotka kuitenkin tienaavat lähes sen, minkä kunnan ammattimiehetkin. Sairaanhoitajathan tienaavat enemmän kuin saman kunnan työnjohtajat.

Opettajien pitäisi miettiä, monenko tunnin palkalla se vuositulo irtoaa. Tuleekohan ylityötunteineen tuhatkaan täyteen? Koska opetusalalla aletaan puhua henkilökustannuksista tehtyä työtuntia kohden?

Turha muiden on opettajille solidaarisuutta osoittaa, kun siskot ei osoita sitä edes toisilleen. Äitiyslomalta ja muilta virkavapailta tullaan virkaa hoitamaan kesäloman ajaksi ja talven työtä tehnyt lykätään kortistoon yhteiskunnan elätiksi tai muita hommia henkensä pitimiksi etsimään. Ei ihme, jos viraton ja varaton opettajan alku hakeutuu muihin ympärivuotisin hommiin.

Oli se isäukko oikeassa, kun kehotti aikanaan sähkötöiden sijasta hankkiutumaan talvella sisävesilaivan kapteeniksi ja kesäksi kansakoulun opettajaksi.

Tasa-arvo-Topi

 

« Takaisin edelliselle sivulle