» Etusivu » Ajankohtaista » Ammattilaiset » Sähkö ja koti » Opiskelu » Yhteystiedot » Mediakortit
  Sähköala-lehti  
  Sähkömaailma  
  Sähköinfo  
  ST-uutiset  
  Etsi tietoa Sähköala.fi -sivuilta:  
 
     
» Etusivu >
Ajankohtaista >Uutisarkisto >2005 >Lokakuun 2005 uutiset >Helvar vähentää väkeä
Tulosta sivu
     
   
 

 
     


Helvar vähentää väkeä

14.10.2005

Valonohjauselektroniikkaa ja kuristimia valmistava Helvar käy parhaillaan yt-neuvotteluja henkilöstönsä vähentämiseksi, Taloussanomien verkkouutisissa kerrotaan. Yhtiön mukaan vähennystarve on korkeintaan 50 henkilöä. Neuvottelut koskevat sekä tuotantotyöntekijöitä että toimihenkilöitä.

Neuvottelut saadaan päätökseen lokakuun aikana. Yritys työllistää Suomessa reilut 230 henkilöä.

Helvarin toimitusjohtajan Asko Kallosen mukaan neuvotteluihin ajavat teräksen ja kuparin korkeat markkinahinnat. Alalla on lisäksi käynnissä erittäin kova kansainvälinen kilpailu.

Karkkilassa pääkonttoriaan pitävä Helvar on osa Helvar Merca -konsernia. Taustalla on yksityisomisteinen yritysryhmä, jonka yhteenlaskettu liikevaihto vuonna 2004 oli yli miljardi euroa ja henkilöstön määrä 2400 henkeä.

« Takaisin edelliselle sivulle



     
  Sähkö- ja teleurakoitsijaliitto STUL ry KIRA-foorumiElektroskandiaSähkömaailma - sähköalan uutislehtiSähköinfo OyOnninenAhlsellTaloyhtio.netEnsto