» Etusivu » Ajankohtaista » Ammattilaiset » Sähkö ja koti » Opiskelu » Yhteystiedot » Mediakortit
  Sähköala-lehti  
  Sähkömaailma  
  Sähköinfo  
  ST-uutiset  
  Etsi tietoa Sähköala.fi -sivuilta:  
 
     
» Etusivu >
Ajankohtaista >Uutisarkisto >2005 >Lokakuun 2005 uutiset >Yrittäjät haluavat rekisteritietojen haun helpommaksi
Tulosta sivu
     
   
 

 
     


Yrittäjät haluavat rekisteritietojen haun helpommaksi

21.10.2005

Suomen Yrittäjät on huolissaan epäterveestä kilpailusta. Tämän vuoksi järjestö haluaa, että  yrityksille saavat mahdollisuuden selvittää sopijakumppaniensa taustoja nykyistä yksinkertaisemmin ja edullisemmin.  Lisäksi harmaata taloutta voitaisiin vähentää niin, että kotitaousvähennystä pystyttäisiin hyödyntää nykyistä laajemmin myös remonttityössä. 

Rekisteritiedot tulisi Suomen Yrittäjien mielestä saada maksutta yhdestä tietopisteestä tietoverkossa ilman, että yrityksen pitää erikseen pyytää niitä sopijakumppaniltaan tai eri viranomaisilta. Helpompi tiedonhaku parantaisi myös pk-yritysten riskienhallintaa.

Suomen Yrittäjät toteaa, että epäterveen kilpailun takana ovat sekä hämäräyritykset että yksityiset henkilöt. Viimeksi mainitut saattavat nostaa samanaikaisesti työttömyyskorvausta ja myydä työtään ilman veronpidätystä ja palkkaan perustuvia työvoiman sivukuluja.

« Takaisin edelliselle sivulle



     
  Sähkö- ja teleurakoitsijaliitto STUL ry KIRA-foorumiElektroskandiaSähkömaailma - sähköalan uutislehtiSähköinfo OyOnninenAhlsellTaloyhtio.netEnsto