Valonohjauselektroniikkaa ja kuristimia valmistava Helvar kävi läpi yt-neuvottelut, joiden lopputuloksena yhtiö vähentää noin 40 työntekijää ensi kesään mennessä. Yritys työllistää nyt Suomessa reilut 230 henkeä.
Helvarin toimitusjohtajan Asko Kallosen mukaan yt-neuvotteluihin ajoivat teräksen ja kuparin korkeat markkinahinnat. Alalla on lisäksi käynnissä erittäin kova kansainvälinen kilpailu.
”Helvar on näiden toimenpiteiden jälkeen entistä kilpailukykyisempi, ja tavoite on jatkaa kasvua”, Kallonen kommentoi.
Karkkilassa pääkonttoriaan pitävä Helvar on osa Helvar Merca -konsernia. Taustalla on yksityisomisteinen yritysryhmä, joka vuonna 2004 teki liikevaihtoa yhteensä yli miljardi euroa ja työllisti 2 400 henkeä.