Lähiverkkojen tiedonsiirtoratkaisuja standardoiva järjestö IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) on hyväksynyt parikaapelointiin perustuvan 10 Gbit/s Ethernet-tekniikan. Uusi standardi on nimeltään IEEE 802.3an. Käytännössä uusi standardi tuo tullessaan markkinoille mm. nopeampia lähiverkkokytkimiä, joita tarjotaan yrityksille ja yhteisöille.
Nopeampi lähiverkkotekniikka edellyttää myös laadukkaampaa yleiskaapelointia. Luokan D (kategoria 5e) yleiskaapelointi ei sovellu 10 Gbit/s lähiverkoille. Yleiskaapelointistandardeihin ollaan tekemässä uudistuksia, jotka mahdollistavat kaapeloinnin suorituskyvyn nostamisen.
Nykyiset luokkien E ja F yleiskaapelointijärjestelmät soveltuvat 10 Gbit/s tiedonsiirtoon tietyin rajoituksin. Tekeillä on kyseisten standardien laajennusosat EA ja FA, jotka valmistunevat vuoden 2007 aikana.