» Etusivu » Ajankohtaista » Ammattilaiset » Sähkö ja koti » Opiskelu » Yhteystiedot » Mediakortit
  Sähköala-lehti  
  Sähkömaailma  
  Sähköinfo  
  ST-uutiset  
  Etsi tietoa Sähköala.fi -sivuilta:  
 
     
» Etusivu >
Ajankohtaista >Uutisarkisto >2006 >Lokakuun 2006 uutiset >Nyt vietetään Energiansäästöviikkoa
Tulosta sivu
     
   
 

 
     


Nyt vietetään Energiansäästöviikkoa

9.10.2006

Tänään käynnistyy Energiansäästöviikko, jossa pääpaino on jokaisen ulottuvilla olevissa keinoissa vähentää turhaa energiankulutusta ja näin omalta osalta vaikuttaa siten myös ilmastonmuutokseen.

Energian tuotanto ja käyttö aiheuttavat yli 80 prosenttia ilmastonmuutokseen vaikuttavista hiilidioksidipäästöistä. Energiansäästö tuntuu positiivisesti myös lompakossa.

Kymmenettä kertaa järjestettävä Energiansäästöviiikko näkyy monissa yhteisöissä ja yrityksissä, sillä viikkoa vietetään niin teollisuudessa kuin palvelualalla, kunnissa, kouluissa ja päiväkodeissa.

Energiansäästöviikon huoneentaulu opastaa kodin ja työpaikan energiankäyttöön:

  1. Tarkista huonelämpötilat, tavoitteena miellyttävä ja terveellinen 20–22 °C.
  2. Kävellen, pyöräillen tai julkisilla olet perillä ennen kuin huomaatkaan. Opettele taloudellinen ajotapa.
  3. Puhdas vesi on ylellisyyttä jota kannattaa jakaa muillekin. Älä lotraa vaan ota pikasuihku. Hoida vesivuodot kuriin.
  4. Vaihda valaistuksessa energiansäästölamppuun. Tutustu energiamerkintöihin ja kun hankit, hanki energiatehokkaita laitteita.
  5. Opettele on/off -näppäimen käyttöä: sulje turhaan päällä tai valmiustilassa olevat sähkölaitteet (esim. atk-laitteet, televisio tai muu viihde-elektroniikka, kahvinkeitin, jne.).
  6. Vältä kertakäyttöastioita, ota taskuun oma kauppakassi, kierrätä. Hanki harkiten. Paras jäte on syntymätön jäte!

Lue lisää Energiansäästöviikon www-sivuilta.

« Takaisin edelliselle sivulle



     
  Sähkö- ja teleurakoitsijaliitto STUL ry KIRA-foorumiElektroskandiaSähkömaailma - sähköalan uutislehtiSähköinfo OyOnninenAhlsellTaloyhtio.netEnsto