» Etusivu » Ajankohtaista » Ammattilaiset » Sähkö ja koti » Opiskelu » Yhteystiedot » Mediakortit
  Sähköala-lehti  
  Sähkömaailma  
  Sähköinfo  
  ST-uutiset  
  Etsi tietoa Sähköala.fi -sivuilta:  
 
     
» Etusivu >
Ajankohtaista >Uutisarkisto >2007 >Helmikuun 2007 uutiset >Eltel vahvisti asemaansa Puolassa isolla yrityskaupalla
Tulosta sivu
     
   
 

 
     


Eltel vahvisti asemaansa Puolassa isolla yrityskaupalla

5.2.2007

Sähkö- ja televerkkoyhtiö Eltel Networks osti viime viikolla puolalaisen K-Tel SA:n. Tämän keskeisen alan puolalaisyrityksen liittäminen Eltel Networksiin kohotti sen työntekijämäärän 2300:aan. Näin Eltelistä tulee suurin suomalaisyritys Puolassa

Osapuolet eivät paljastaneet kauppasummaa, mutta analyytikkojen arvion mukaan se pyörii noin 100 miljoonassa zlotyssa eli runsaassa 23 miljoonassa eurossa.

K-Tel suunnittelee, rakentaa ja ylläpitää televerkkoja ja -järjestelmiä. Yrityskaupan myötä Eltelistä tulee johtava palveluntuottaja puolalaiselle teleteollisuudelle sekä kiinteiden että mobiiliverkkojen puolella.

Neljä vuotta sitten Puolaan laskeutunut energia- ja teleliikenneverkkoja rakentava ja ylläpitävä Eltel on ostanut joka vuosi yhden puolalaisyrityksen.

« Takaisin edelliselle sivulle



     
  Sähkö- ja teleurakoitsijaliitto STUL ry KIRA-foorumiElektroskandiaSähkömaailma - sähköalan uutislehtiSähköinfo OyOnninenAhlsellTaloyhtio.netEnsto