» Etusivu » Ajankohtaista » Ammattilaiset » Sähkö ja koti » Opiskelu » Yhteystiedot » Mediakortit
  Sähköala-lehti  
  Sähkömaailma  
  Sähköinfo  
  ST-uutiset  
  Etsi tietoa Sähköala.fi -sivuilta:  
 
     
» Etusivu >
Ajankohtaista >Uutisarkisto >2007 >Marraskuun 2007 uutiset >Lappajärven Sähköasennus valittiin Vuoden yrittäjäksi
Tulosta sivu
     
   
 

 
     


Lappajärven Sähköasennus valittiin Vuoden yrittäjäksi

26.11.2007

Lappajärven Sähköasennus on valittu kotikunnassaan noin 100 yrityksen joukosta Vuoden yrittäjäksi.

Vuonna 1995 perustettu yritys työllistää nykyään kuusi henkeä. Yrityksen omistavat tasaosuuksin toimitusjohtaja Aulis Latvala sekä asentajina työskentelevät Heikki Lehtiniemi ja Lauri Mäntylä. He olivat aiemmin Lappajärven Sähkön palkkalistoilla siihen saakka, kunnes sähköyhtiö myytiin.

”Töitä on koko ajan paljon eikä tunnustusta siksi tarvitse hyödyntää mitenkään erityisesti. Rakennusliikkeiden kanssa on tehty yhteistyötä jo vuosia ja asentajillamme on vankka, joillain jopa kymmenien vuosien mittainen, kokemus alalta”, toimitusjohtaja Latvala sanoo.

Liikevaihtoa Lappajärven Sähköasennus tekee noin 800 000 euroa vuodessa. Latvalan mukaan yrityksen koko on nyt optimaalinen eikä sitä haluta kasvattaa. Yrityksen toimialue kattaa koko Pohjanmaan.

Lappajärven Sähköasennus keskittyy erityisesti kerros-, rivi- ja omakotitalojen sähköistyksiin. Sähköasennusten lisäksi yrityksen palveluihin kuuluu sähkösuunnittelu. Lisäksi yrityksellä on sähkötarvike- ja valaisinmyymälä Lappajärven toimistossaan.

 

« Takaisin edelliselle sivulle



     
  Sähkö- ja teleurakoitsijaliitto STUL ry KIRA-foorumiElektroskandiaSähkömaailma - sähköalan uutislehtiSähköinfo OyOnninenAhlsellTaloyhtio.netEnsto