» Etusivu » Ajankohtaista » Ammattilaiset » Sähkö ja koti » Opiskelu » Yhteystiedot » Mediakortit
  Sähköala-lehti  
  Sähkömaailma  
  Sähköinfo  
  ST-uutiset  
  Etsi tietoa Sähköala.fi -sivuilta:  
 
     
» Etusivu >
Ajankohtaista >Uutisarkisto >2007 >Tammikuun 2007 uutiset >Sähkön kulutus kasvoi 6,5 prosenttia viime vuonna
Tulosta sivu
     
   
 

 
     


Sähkön kulutus kasvoi 6,5 prosenttia viime vuonna

18.1.2007

Sähkön kulutus lisääntyi viime vuonna 5,5 terawattituntia eli 6,5 prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Valtaosa sähkön käytön kasvusta johtui edellisvuotisesta paperiteollisuuden työselkkauksesta. Se vähensi merkittävästi sähkön käyttöä. Nyt nähty nousu tarkoittaa paluuta pidemmän ajan kasvukäyrälle.

Lämpötila- ja kalenterikorjattuna sähkön käyttö kasvoi viime vuonna 5,7 prosenttia. Tiedot käyvät ilmi Energiateollisuus ry:n julkaisemista Energiavuosi 2006 -tiedoista.

Viime vuoden sähkön käyttö oli likimain 90 TWh. Loka- ja marraskuussa 12 kuukauden liukuva kulutus oli ylittänyt jo lievästi 90 TWh, mutta joulukuussa sähkön käyttö väheni historiallisen lämpimän sään vuoksi.

Pysyvä 90 TWh:n ylitys siirtyy tähän talveen. Pidemmällä aikajänteellä sähkön käyttö ennakoidaan kasvavan lähes kaksi prosenttia vuodessa.

Sähköstä noin puolet käyttää teollisuus. Koti- ja maatalouksien osuus on noin neljännes.

Pohjoismaissa viime vuosi oli poikkeuksellisen vähäsateinen loppusyksyyn asti, ja vesivoiman tuotanto supistui Norjassa, Ruotsissa ja Suomessa. Suomi pystyi korvaamaan supistunutta vesivoimaa ottamalla käyttöön hiili- ja muuta lauhdutusvoimaa, jonka tuotanto yli kolminkertaistui vuodesta 2005. Samalla Suomesta tuli aikaisempien poikkeuksellisten kuivien vuosien tapaan sähkön nettoviejä länteen.

Pohjoismaiden vesivarastot alkoivat täyttyä vasta vuoden viimeisellä neljänneksellä. Nyt vesitilanne on noussut pitkän ajan normaaliin. Sähköä tuontiin Venäjältä kaikkien aikojen ennätys, 11,6 TWh.

« Takaisin edelliselle sivulle



     
  Sähkö- ja teleurakoitsijaliitto STUL ry KIRA-foorumiElektroskandiaSähkömaailma - sähköalan uutislehtiSähköinfo OyOnninenAhlsellTaloyhtio.netEnsto