» Etusivu » Ajankohtaista » Ammattilaiset » Sähkö ja koti » Opiskelu » Yhteystiedot » Mediakortit
  Sähköala-lehti  
  Sähkömaailma  
  Sähköinfo  
  ST-uutiset  
  Etsi tietoa Sähköala.fi -sivuilta:  
 
     
» Etusivu >
Ajankohtaista >Uutisarkisto >2007 >Toukokuun 2007 uutiset >Viljatiloilla pahoja sähköpaloriskejä
Tulosta sivu
     
   
 

 
     


Viljatiloilla pahoja sähköpaloriskejä

30.5.2007

Turvatekniikan keskus (TUKES) on selvittänyt viljatilojen tuotantorakennusten sähkö- ja paloturvallisuutta. Tiloilta löytyi paljon turvallisuuspuutteita niin sähköasennusten suunnittelusta, toteutuksesta kuin dokumentoinnistakin. Myös kunnossapidon suunnitelmallisuus on huolestuttavan heikkoa. Sähköturvallisuuden puutteista koituu ilmiselviä sähköiskuvaaroja ja tulipaloriskejä.

Tutkimus toteutettiin tekemällä sähkötarkastus 26 satakuntalaiselle viljatilalle. Se oli jatkoa vuosi sitten eläintiloilla tehdylle tutkimukselle. Tutkimuksella haluttiin selvittää, minkälaisia sähköturvallisuusriskejä piilee viljatiloilla ja miten niiden erityisolosuhteet vaikuttavat sähköturvallisuuteen.

Tarkastuskäynneillä ilmeni, että viljatilojen puutteet sähköturvallisuudessa olivat hyvin samankaltaisia kuin aiemmassa eläintilojen sähköturvallisuustutkimuksessa. Tiloilla ei ollut eläintilojen tapaan mitään tietoa tilan sähkötöiden tekijöiden pätevyydestä tai urakointioikeuksista.

Isäntäväellä ei ollut myöskään tiedossa, miten tehdyt asennukset todetaan turvallisiksi. Pääsääntöisesti viljelijät silti luottivat saamansa työn laatuun ja pitivät sitä turvallisena dokumenttipuutteista huolimatta.

Sähköurakoitsijan käyttöönottotarkastus puuttui miltei kaikilta tiloilta.

« Takaisin edelliselle sivulle



     
  Sähkö- ja teleurakoitsijaliitto STUL ry KIRA-foorumiElektroskandiaSähkömaailma - sähköalan uutislehtiSähköinfo OyOnninenAhlsellTaloyhtio.netEnsto