» Etusivu » Ajankohtaista » Ammattilaiset » Sähkö ja koti » Opiskelu » Yhteystiedot » Mediakortit
  Sähköala-lehti  
  Sähkömaailma  
  Sähköinfo  
  ST-uutiset  
  Etsi tietoa Sähköala.fi -sivuilta:  
 
     
» Etusivu >
Ajankohtaista >Uutisarkisto >2008 >Tammikuun 2008 uutiset >Ranskalainen AREVA ostaa Nokian Capacitors Oy:n
Tulosta sivu
     
   
 

 
     


Ranskalainen AREVA ostaa Nokian Capacitors Oy:n

4.1.2008

AREVAn Sähkönsiirto ja -jakelu divisioona (AREVA T&D) ostaa Tampereella toimivan Nokian Capacitors Oy:n.

 Nokian Capacitorsin pääkonttori ja tuotantolaitokset sijaitsevat Tampereella. Voimajärjestelmien komponenttien valmistukseen erikoistuneen yrityksen palveluksessa on 290 työntekijää. Tuotannosta yli 80 prosenttia menee vientiin. Yrityksen liikevaihto on noin 50 miljoonaa euroa.

 Nokian Capacitors aloitti toimintansa vuonna 1957 Helsingissä Suomen Kaapelitehdas Oy:n osana, ja tunnettiin myöhemmin pitkään Nokian Kondensaattorit Oy:nä. Tampereelle tehtaan kondensaattoriosasto muutti 1960-luvun lopulla.

 AREVAn mukaan hankinta vahvistaa merkittävästi yhtiön asemaa suurjännitteiden ja erittäin suurten jännitteiden kasvavilla markkinoilla. AREVA on ranskalainen energia-alan teollisuuskonserni, joka on erikoistunut pääasiassa ydinvoimaan. Yhtiöllä on tuotantoa 41 maassa, ja sen palveluksessa yli 60 000 työntekijää.

 

« Takaisin edelliselle sivulle



     
  Sähkö- ja teleurakoitsijaliitto STUL ry KIRA-foorumiElektroskandiaSähkömaailma - sähköalan uutislehtiSähköinfo OyOnninenAhlsellTaloyhtio.netEnsto