TVO hakee lupaa uuden ydinvoimalaitosyksikön rakentamiselle Olkiluotoon

25.4.2008

Teollisuuden Voiman yhtiökokous päätti yksimielisesti, että yritys jättää valtioneuvostolle hakemuksen neljännen ydinvoimalaitosyksikön rakentamiseksi Olkiluotoon.

TVO on päättänyt hakea lupaa rakentaa neljäs, 1 000–1 800 MW:n tehoinen ydinvoimalaitosyksikkö Olkiluotoon. Olkiluoto 4 olisi tarkoitus rakentaa käyvien yksiköiden välittömään läheisyyteen. Uuden yksikön rakentaminen ajoittuisi 2010-luvulle ja sen on suunniteltu tulevan käyttöön vuosikymmenen loppupuolella.

Havainnekuva Olkiluodon 3. reaktorista. Kuva TVOInvestoinnin kokonaiskustannusten arvioidaan olevan noin 3-4 miljardia euroa laitoskoosta ja -ratkaisusta riippuen. TVO:n selvitysten mukaan tällä hetkellä on tarjolla useita vaihtoehtoja, jotka täyttävät Suomen ydinturvallisuusmääräykset. TVO on jättänyt Säteilyturvakeskukselle viiden laitosvaihtoehdon soveltuvuusselvitykset, joissa on kuvattu niiden oleelliset tekniset ja turvallisuusominaisuudet.

TVO:n mukaan uuden ydinvoimalaitosyksikön tuotantokustannukset olisivat kilpailukykyiset verrattuna muihin tuotantovaihtoehtoihin. TVO:n toimitusjohtaja Pertti Simolan mukaan uusi yksikkö auttaa vähentämään merkittävästi sähköntuotannon hiilidioksidipäästöjä ja sähkön tuontiriippuvuutta sekä lisää kohtuuhintaisen perusvoiman tuotantoa Suomessa.

– Päästötöntä sähköä tarvitaan. Yhtiöllä on Olkiluodossa erinomainen laitospaikka ja monipuoliset valmiudet rakentaa uusi ydinvoimalaitosyksikkö tulevan vuosikymmenen aikana, Simola toteaa.

TVO:n mukaan Olkiluoto sopisi hyvin uuden reaktorin sijaintipaikaksi, sillä oleva valmis infrastruktuuri, mukaan lukien ydinjätehuolto ja perusorganisaatio, tuottaa merkittäviä synergiahyötyjä. Eurajoen kunta on ilmaissut tukensa Olkiluoto 4 -hankkeelle.

« Takaisin edelliselle sivulle