STEK korostaa energiatehokkuuden merkitystä

1.9.2020

Sähköturvallisuuden edistämiskeskus STEK ry:n nimi muutettiin yhdistyksen kokouksessa Sähkötekniikan ja energiatehokkuuden edistämiskeskus STEK ry:ksi.

Sähkötekniikan ja energiatehokkuuden edistämiskeskuksen toimitusjohtaja Timo Kekkosen mukaan yhdistyksen aiempi nimi antoi sen toiminnasta liian suppean kuvan.

– Tänä päivänä STEK tuottaa, kerää ja jakaa tietoa sähkön turvallisen ja luotettavan käytön ohella myös sähköisistä energiatehokkuusratkaisuista sekä älykkäistä sähköjärjestelmistä. Nimi haluttiinkin päivittää toimintaa vastaavaksi, kuitenkin niin, että lyhenne STEK säilyy ennallaan, Kekkonen kertoo.

STEK edistää ja tukee sähkön käytön turvallisuutta ja luotettavuutta, sähköisiä energiatehokkuusratkaisuja, älykästä sähkön käyttöä ja päästötöntä energiantuotantoa tukevia hankkeita. Syksyn rahoituskierroksen hakuaika päättyy 15.9.

   

STEK on nyt Sähkötekniikan ja energiatehokkuuden edistämiskeskus

Lisätietoja STEKin hankerahoituksesta