Markku Säkö Sähkösuunnittelijat NSS:n toimitusjohtajaksi

28.3.2019

Sähkösuunnittelijat NSS ry:n hallitus valitsi Markku Säkön yhdistyksen uudeksi toimitusjohtajaksi 27.3.

KTM Markku Säkö on toiminut aiemmin pitkään Rexel Finland Oy:n toimitusjohtajana. Hän tuntee hyvin alan järjestökentän toimittuaan Sähköteknisen Kaupan Liiton hallituksen puheenjohtajana sekä Teknisen Kaupan ja Palvelujen yhdistyksen hallituksessa.

– Odotan innolla, että pääsen työskentelemään talotekniikan arvoketjun keskeisten toimijoiden, rakennuttajien, suunnittelijoiden, urakoitsijoiden ja teknisen kaupan kanssa ja kehittämään yhteisiä toimintaprosesseja koko alaa hyödyttävällä tavalla, Säkö kertoo.

Markku Säkö aloittaa tehtävässä 1.5.2019. Nykyinen toimitusjohtaja Risto Hiltunen jatkaa yhdistyksen erityistehtävissä elokuun loppuun saakka, jonka jälkeen hän siirtyy eläkkeelle.